To moje drugie wybory w charakterze członka komisji. Tym razem zostałem wybrany na przewodniczącego. Jestem już po szkoleniu i odświeżyłem sobie wiedzę, które głosy uznawać za ważne, a które przekładać na stos nieważnych. Przeczytaj przed udaniem się do komisji w Twoim obwodzie aby mieć 100% pewności złożenia ważnego głosu.
Pewnie już wiesz do której siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej powinieneś się udać aby oddać głos w wyborach prezydenckich. Jeśli nie, a mieszkasz w stolicy, możesz się upewnić wchodząc na stronę Urzędu m.st. Warszawy.
Przed otrzymaniem karty do głosowania
Krótka uwaga na początek – tekst dotyczył I tury wyborów. W II turze na kartach będą tylko dwa nazwiska. Liczbę kandydatów na poniższych przykładach warto potraktować umownie. Co do ogólnych zasad nic się nie zmieniło.
Na terenie Polski zagłosować możesz między godz. 7 a 21, chyba że komisja wyznaczy przerwę (np. na czas wniesienia drugiej urny, bo pierwsza będzie przepełniona). Do OKW wybierz się z długopisem i dowodem osobistym lub paszportem albo innym dokumentem potwierdzającym tożsamość (może to być prawo jazdy albo nawet spersonalizowana karta miejska ze zdjęciem i Twoimi danymi aczkolwiek najlepiej zabrać jeden z dwóch dokumentów które wymieniłem na początku). Gdyby się okazało, że członek komisji nie będzie chciał wydać karty do głosowania na podstawie prawa jazdy albo karty miejskiej – możesz powołać się na art. 52 § Kodeksu wyborczego: „Przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości.”. Kodeks nie określa jaki to powinien być dokument, jednak z pewnością musi być on wydany przez osobę pełniącą istotną funkcję państwową (Prezydenta w przypadku Dowodu Osobistego) albo przez organizację powołaną na mocy uchwały Rady Miejskiej (jak chociażby Zarząd Transportu Miejskiego wydający spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską). Także wiecie, legitymacja z siłowni i karta wędkarska odpadają.
Po otrzymaniu karty
Po złożeniu podpisu w spisie wyborców upewnij się czy otrzymana karta do głosowania zawiera pieczęć obwodowej komisji wyborczej w lewym dolnym rogu. Porównaj numer OKW na pieczęci z numerem umieszczonym w widocznym miejscu pomieszczenia w którym odbywa się głosowanie. W razie wątpliwości zapytaj członka komisji. Gdyby się okazało, że nie ma pieczęci – masz prawo poprosić o przystawienie pieczęci we właściwym miejscu. Jeśli pieczęci by nie było to mimo spełnienia pozostałych warunków karta do głosowania jest uznawana za nieważną.
Głos ważny
Pod listą wszystkich kandydatów na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej znajdziesz informację jak oddać ważny głos. Głos jest ważny jeśli w kratce z lewej strony nazwiska kandydata postawisz znak „x”. Znak „x” jest określony jako dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Przyjmuje się, że w kratce wpisuje się „x” ale może być również „+”, ważne jest aby były to dwie przecinające się linie, które znajdują się w obrębie kratki. Poniżej znajdziecie kilka przykładów ważnych głosów:
Wszystkie dopiski do karty które nie są umieszczone w polach do głosowania nie są brane przez komisje pod uwagę. Oczywiście nie zachęcam Cię do składania głosów takich jak ostatni z zaprezentowanych powyżej. Wybory głowy Państwa wymagają powagi nie tylko ze strony komisji ale również każdego wyborcy. Poza tym oddanie takiego głosu utrudnia naszą pracę. Weź pod uwagę, że każdy wrzucony głos do urny musi być dokładnie obejrzany i to również od Ciebie zależy czy skończymy liczenie o północy czy o 6 rano.
Głosy nieważne
Postawienie dwóch iksów w kratkach powoduje, że głos jest nieważny. Wyjątkiem jest sytuacja w której jeden z kandydatów się wycofa, a mimo informacji wyborca postawi w kratce przy jego nazwisku iks, a następnie zorientuje się, że popełnił błąd i postawi drugi iks w polu innego kandydata. Odradzam w tej sytuacji kreślenie po „x”. Postawienie znaku „✓” albo „V” w kratce powoduje oddanie nieważnego głosu, chyba że te znaki zostały zakreślone niechlujnie przez co tworzą dwie przecinające się linie. Wtedy komisja może taki głos uznać za ważny. Poniżej kilka przykładów głosów nieważnych:
Tak żeby nie było żadnych wątpliwości powiem o ostatnim przykładzie głosu nieważnego. Gdyby wyborca zaznaczył „x” przy jednym z kandydatów i dopisał swojego kandydata przy którym postawiłby drugi „x”, wtedy głos byłby ważny. Ponieważ na powyższym przykładzie widnieje tylko dopisane nazwisko, a wyborca nie wybrał żadnego z kandydatów właściwych, dlatego taki głos jest nieważny. Pozdrowienia serdeczne dla Pani Jagody Wątroby.
Jeszcze jedna ważna informacja. Komisja nie może wydać drugiej karty w sytuacji pomyłki. Kartę powinno się umieszczać w urnie złożoną do wewnątrz, jednak nie wpływa to w żaden sposób na ważność oddanego głosu.
Życzę wszystkim dobrze oddanych głosów i sumiennie wykonującego swoje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Trzymajcie kciuki, żeby system informatyczny tym razem się nie wysypał i aby nikt nie majstrował przy liczbie głosów.