Narzekamy, że Facebook tnie zasięgi i nie sposób dotrzeć do czytelników. Zbieranie lajków na fanpejdżu jest coraz bardziej pozbawione sensu. Zamiast wpisać się w nurt niezadowolonego rodaka zróbmy coś z tym zjawiskiem. Zmieńmy przyzwyczajenia swoje i naszych czytelników. Skorzystajmy z narzędzi, które mogą pomóc w wytworzeniu nawyku sięgania po blogi.
Na początku to, co misie lubią najbardziej
Poniżej możesz pobrać efekt mojej pracy – spis ponad 500 aktywnych blogów gotowych do śledzenia. Ponad 1 minutę – tyle czasu zajmie Ci instalacja poniższej listy na laptopie. Spróbuj. Po zaimportowaniu listy i późniejszej instalacji appki na smartfonie albo tablecie będziesz miał dostęp do najbardziej aktualnych artykułów pojawiających się w blogosferze w ostatnim czasie. Muszę Cię dłużej namawiać do kliknięcia na poniższy banner?
[wc_button type=”primary” url=”http://lipinski-kamil.pl/wp-content/uploads/2015/03/500blogow.opml” title=”Poznaj blogi” target=”self” position=”float”]Lista 500+ blogów[/wc_button]
Jak wygląda instalacja?
Po zalogowaniu się na feedly.com (korzystając np. z Facebooka albo konta na gmailu) wystarczy kliknąć na Import OPML na samym dole strony. Po wybraniu wystarczy wskazać plik OPML pobrany z tej strony i … to wszystko. Mamy dzięki temu krótkiemu zabiegowi dostęp do 510 aktywnych, prężnie działających blogów.
Prawda, że proste?
RSS gryzie. Feedly jest bardziej przyjazne, choć to też RSS.
Ludzie boją się RSSa. To narzędzie ciągle budzi obawy wśród nietechnicznych użytkowników. Feedly jest inne i myślę, że właśnie dlatego warto je promować jako platformę czytania blogów. W łatwy sposób może z niego skorzystać na urządzeniu mobilnym każdy, kto czasami instaluje jakieś aplikacje w telefonie a na laptopie każdy, kto potrafi zalogować się np. na pocztę.
Trzy warunki
Kryteria jakie przyjąłem sporządzając listę:
- blog pisany chociaż częściowo w j. polskim – blogi pisane w języku obcym odrzuciłem, przypuszczam że ich autorzy promują się najczęściej na listach anglojęzycznych
- blog musi być aktywny – przyjąłem, że wszystkie blogi, które mają chociaż jeden wpis w 2015 r. są aktywne. Ucieszyło mnie to, że zdecydowana większość z listy jest aktualizowana co kilka, maksymalnie kilkanaście dni.
- wziąłem pod uwagę tych blogerów, którzy funkcjonują w grupach i zależy im na wyjściu ze swoim blogiem „do ludzi”
Grupy i strony, które przeszukiwałem tworząc listę:
Skoro mi się podoba, to wszystkim Polakom się spodoba
Pod tym adresem:
http://lipinski-kamil.pl/wp-content/uploads/2015/03/organize-lista-blogow.jpg
możesz sprawdzić czy znalazłeś się na liście. Z góry przepraszam tych wszystkich, którzy mimo spełnienia tych warunków nie trafili do spisu. W kilkunastu przypadkach z powodu domeny zagranicznej (.be, .it i innych) oraz z innych nieznanych mi powodów nie mogłem dodać ich bloga do Feedly. Mogłem też kogoś pominąć albo pomylić kategorię, za co serdecznie przepraszam. Lista jest zamknięta i nie planuję dopisywać nowych osób ani wprowadzać żadnych modyfikacji.
Jak się prezentują blogi po zainstalowaniu appki Feedly na tablecie?
Co prawda film dotyczy tylko blogów w ramach Mocnej Grupy Blogerów ale po imporcie powyższej listy pod względem wyglądu nic się nie zmieni. Zmieni się tylko liczba dopisanych blogów.
Miłej lektury.
Podziwiam, że chciało Ci się robić taką listę ;)
Ja z Feedly nie korzystam, ale jak będę miał w końcu czas, żeby nadrobić blogi, które czytam i chętnie rzucę dokładniej okiem na te, które zebrałeś ;)
Fajna inicjatywa ;]
Propozycja jest przede wszystkim dla tych, którzy z Feedly nie korzystają także mam nadzieję że Ci się przyda :)
Można odkryć naprawdę dużo świetnych blogów.
Super sprawa! Dzięki za podzielenie się – podziwiam ogrom pracy!
Dziękuję, niech służy :)
Ja w swojej branży korzystam z agregatorów blogów finansowych np. http://www.blogifinansowe.blogspot.com czy http://www.generatorblogowfinansowych.blogspot.com
O, nawet jestem! Nie w tej kategorii, ale spoko – nazwa jest myląca, nie gniewam się.
DZIĘKI WIELKIE, mega robota!
Dziękuję za polecenie apki zainstalowałam działa supee
To cała magia Feedly. Tam są prawie wszystkie blogi i można je dowolnie dodawać. To nie baza do której się trzeba dopisać aby tam być. To po prostu działa i appka sama znajduje kanał RSS z którego są pobierane nowe wpisy.
Super! Dzięki ;-)
Ja już nie mam siły na czytanie większej liczby blogów… Chociaż czasem myśle, ze przydałaby mi się jakaś zmiana w liście, to i tak tracę na to zbyt dużo czasu. Mam swoją własną listę, MGB… I poważnie zastanawiam się jak inni przy tym ogarniają jeszcze fejsa i kilka innych rzeczy… Niesamowite ;-)
Lista jest na pewno do przebrania – nie wszystkich interesuje wszystko. :)
W zasadzie jakbyś dodała do Feedly wszystkich i pamiętała o nim przy porannej prasówce to mogłabyś nie wchodzić tak często na FB :D
Tak często na fb? Wiesz, że ja ostatnio na fb wchodzę rzadziej niż raz dziennie? Czasem zdarzą mi się 2 dni pod rząd, ale równie często zdarza mi się ominąć 2-3 dni. Więc straciłabym (i tracę) na listę zdecydowanie więcej czasu niż na fb, z którego praktycznie nie korzystam (nie licząc czata i przeglądu zaproszeń na wydarzenia).
Nie wierzę. :P
To już nie jest mój problem…
rispekt
Bardzo miło się znaleźć na liście :) Choć kategoria trochę niepasowna :D
Cóż, strzelec ze mnie nie najlepszy. Dobrze, że się odnalazłaś :)
Najważniejsze że jestem :D
500 blogów w Feedly, brzmi hardkorowo :) Ale będzie z czego przebierać. Dzięki, że pamiętałeś o mnie przy tworzeniu listy.
A że też kilka dni temu myślałem że wyjdzie 300.
Nie ma sprawy :)
wow, świetna robota! :)
wow, i jestem na Twojej liście, dzięki! :D
A jakby mogło Cię zabraknąć :)
Fenkju wery macz !
Dzięki za dodanie i podziwiam za ogrom pracy! :)
dzięki, żeś pamiętał i o mnie!:)
Spoko lista – skorzystałem.
Bardzo mi miło, że uwzględniłeś mój blog na liście. Widać, że włożyłeś w to dużo pracy. Pozdrawiam serdecznie.
dzięki Kamil! Od 15 marca brainwaves.pl funkcjonuje jako
bedkowska.es – tak dla formalności ;)
Musiałem dopisywać Twojego bloga Iga przed 15-tym bo wtedy jeszcze nie było wpisu informującego o zmianie.
Świetna sprawa i również dziękuję za umieszczenie na liście :)
Dużo pracy w to włożyłeś, a efekt jest wspaniały.
Zacznę więcej blogów czytać i Przyszły się ze mną rozwiedzie :)
Miło mi, że mój blog znalazł się na liście. Dziękuję :)
Nie ma mnie, no ale trudno, jakoś to przeżyję ;)
Dopisuj się do grupy i dodawaj tam w spisach swojego bloga, tak aby można było na przyszłość znaleźć Twój Świat Recenzji. :)
Dodałam w Blogerzy Brainsztormują ;)
Jestem zachwycona! Dziękuję Kamil :)
Faktycznie robota niesamowita. :) Chociaż szkoda, że nie znalazłyśmy się w zestawieniu, bo blogów profesjonalnych o charakterze dietetycznym nie jest wbrew pozorom dużo. :)
Musiałem określić jasno kryteria bo bym przygotowywał tą listę przez dobre pół roku. Szkoda, że się nie dostałyście ale pamiętajcie przy okazji żeby dołączyć do jakiejś grupy (chociażby Blogerów Brainsztormujących) i dopisać swojego bloga tak aby inni mogli Was znaleźć. :)
jest tu wiele blogów, które znam lubię i czytam :)
Bardzo mnie to cieszy. Pozdrawiam Kasiu :)
Kamil, świetna robota! Co prawda, gdybym chciała zacząć dzień od tej listy, nie wychodziłabym z domu, więc mocny research sobie zalecam :)
Oj tak, trzeba wcześniej popracować nad tą listą tak żeby zostawić blogi, które nas interesują. U mnie ponad 3 tys. nieprzeczytanych wpisów, a dochodzą ciągle nowe, tak więc wiem co czujesz :)
fajne – jestem :)
a mnie nie ma :D
Dziękuję jako autorka bloga z listy i jako czytelniczka innych blogów.
Fajna lista, ale szkoda, że można ją przejrzeć tylko w .jpg i zamiast kliknięć, trzeba każdorazowo interesujący blog wygóglać. Bo nie, zamienić InoReadera na Feedly nie zamierzam.
To nie zmieniaj :) Na InoReaderze też się da ten plik zaimportować. Tak przynajmniej pokazują tu:
http://blog.inoreader.com/2014/04/opml-import-additions.html
O, dzięki!
huhu – jestem! niewiarygodne :)) przemiło mi i zaszczyt to wielki znaleźć się na tej liście! A na dodatek mam spis ciekawych blogów, i w części takich, których z jakichs powodów dotąd nie znałam. Będę miała okazję się zapoznać, dzięki!
wow! jestem pod wrazeniem Twojej pracy, no chyle czola:)
Świetna lista, znam i lubię wiele blogów, które się na niej znajdują.
Szkoda, że mnie tam nie ma, muszę się chyba bardziej postarać ;)
Dopisuj się np. do Blogerów Brainsztormujących albo do MGB to jak ktoś będzie robił drugą taką listę i przyjmie podobne kryteria to się wtedy załapiesz.
Tak się zastanawiam widząc liczbę, bo blogów do feedly jeszcze nie dodałem, kiedy znaleźć czas na chociażby przejrzenie tego. Czy w komentarzach wpisał się ktoś (oprócz mnie), kto bloga nie prowadzi? :)
Przejrzeć się nie da, dlatego listę należy traktować jako dobry materiał do selekcji tych kategorii które nas interesują i wywalenia pozostałych. Patrząc chociażby z rana na 500 blogach pojawia się 4-8 publikacji na godzinę. Weź to człowieku przeczytaj :)
A odnośnie drugiego pytania to wszyscy dobrze wiedzą, że tylko blogerzy czytają cudze blogi i po lekturze klepią się radośnie po pleckach ;)
Hmm tu mogę polemizować, mam wielu czytelników, zostawiających komentarze, którzy blogów nie prowadzą lub po prostu jak ktoś z google do mnie trafi, przeczyta, to i skomentuje :)
Żartowałem Gosiu. :) Też mam takich czytelników. Dziękujmy im za to że są, bo inaczej byśmy byli zamkniętym środowiskiem wpływu na otoczenie. A tymczasem wracam do pracy i obiecuję zajrzeć za jakiś czas na swiat-recenzji.pl
Nie ma mnie ale może kiedyś się pojawię ;) Dużo fajnych blogów się znalazło w zestawieniu
Dziękuję Kamil! Tyle nowości do poznania dzięki Twojej pracy, wow! Dobrego dnia!
Fajna lista!
Ale czy subskrybenta nie przerazi ilość blogów?
Swoją drogą – jak bardzo mi brakuje regularnego przeglądania blogów!
hmm nie ma mnie… zastanawiające:) Jak to się mogło stać hmm … ;) :):):):):) Ania:)
P.S. podziel się potem statami ściągnięć – ciekawa jestem :)
Wstyd przyznać ale nie podczepiłem kodu GA więc nie znam dokładnych liczb, ale średnio każdemu z listy przybyło po 70-80 obserwujących na Feedly więc przypuszczam, że tyle osób pobrało plik.
Ach, ja na swoje nie patrzyłam, jedynie na feedburner!
Hmm na 510 blogów tylko 3 o tematyce filmowej?
Osobiście znam i czytam regularnie około 20, no ale ok :)
Nie ma tego co mnie interesuje – apka niepotrzebna.
Mimo wszystko gratuluję pomysłu i podziwiam pracę.
Hej Michał. Powyższa lista to nie przekrój wszystkich kategorii blogowych, a subiektywny spis zaczerpnięty z kilku grup i stron. To, że tak mało blogów o tematyce filmowej świadczy o tym, że blogerzy filmowi nieczęsto dołączają do grup i prawie wcale nie próbują swoich sił podczas wyboru Blogów Roku. A szkoda, bo też odczuwam w tej kwestii niedosyt.
Appka to tylko narzędzie, które możesz samodzielnie wypełnić treścią. Zamiast importować moją listę dodaj swoje ulubione blogi filmowe aby je w łatwy sposób obserwować. Dzięki temu nie wpisujesz kilkunastu czy kilkudziesięciu adresów tylko wchodzisz w jedno miejsce i masz wszystkie najświeższe wpisy.
Ale miło, nie było mnie w żadnej z tych grup a mimo to na liście jestem – dziękuję za to i za kupę nowości w moim Feedly!
Jak to się mogło stać?! Usuwam Cię ;)
może nastepnym razem bede :D nerlit.blogspot
Nie ma mnie na liście ale jestem pod wrażeniem Twojej pracy :)
O rany, tyle nowych informacji – super. Dzięki wielkie :) Wprawdzie dopiero startuję, ale kompendium wiedzy jest :)
wow to przeogromna lista, sporo z tych blogów nie znam, mam co nadrabiać.
Kamil, dziękuję że odrobiłeś za mnie pracę domową. Mega.
I dzięki że też wpadłam do tego worka :D
Lista imponująca. :) Ale niestety nie ma mnie na niej. :(
Od dłuższego czasu szukałem dobrego czytnika rss i muszę stwierdzić, że feedly spełnia wszystkie moje oczekiwania. W jednym miejscu widzę blogi postawione na blogspocie i wordpressie. Podziwiam Twój wysiłek. Zaraz zobaczę czy jest coś ciekawego dla mnie.
Super robota! Dzięki, że Ci się chciało zebrać wszystkich w jednym miejscu. Tyle dobra na raz do poznawania – idealnie.
Drobiazg ;)
nie ma mnie: http://ulubione.blutu.pl/
no i się nie załapałem, ale kilka blogów z listy już na moim feedly mieszka
juuuuuhuuuuu jestem ;)
Dobra robota. Jeśli będzie następna edycja proszę dodać nasz serwis ;-)
Poczekamy, zobaczymy ;)
Już się gniewać zaczęłam, ale ufff – jestem! :) :P moze w koncu zacznę używać feedly! :)
Zacznij zacznij bo warto.
Ale pracy w to włożyłeś! Respekt! Ale mam jedno „ale” nie ma nas, mimo, że w parentingach mieliśmy całkiem niezłe 18 miejsce w konkursie na Blog Roku (do reszty grup się nie zaliczam).
Dzięki :)
Brałem pod uwagę te strony, które znalazłem na stronie Blog Roku a tam jest do 10-go miejsca – pewnie dlatego Was nie ma.
http://www.blogroku.pl/2014/kategorie/kategoria.html
Pewnie tak :) Nie pozostaje mi nic innego jak zapisać się do grup :D
Hej, świetna sprawa! Dziękuję, musiałeś się ciężko napracować! :)
Nawet nie znałam tych grup! Dopiszę się do nich, jako że mój blog jest dosyć… nowy. :)
Pozdrawiam cieplutko!
extra! nowa organizacja mediow? :)
To za dużo powiedziane, ale jeśli ktoś uważa, że przekazywane treści są równie ważne jak osobowość osób, które je przekazują to myślę że ta lista będzie dla niego dobrym początkiem. Sam co pewien czas sięgam do Feedly i komentuję u ludzi, którzy znaleźli się na liście.
Kamil, dzięki za listę (nie ma to jak się włączyć do dyskusji rok później) – z tych 500 blogów trafiło do mnie może ze 25, może 30 – ale i tak jest wśród nich dużo perełek. Btw. zamiast Feedly używam NewsBlur (polecam!) – oferuje o wiele lepszą kontrolę i elastyczność, a klient mobilny niczym nie ustępuje Feedly.
Ciekaw jestem ile z tej 500-tki po roku jest aktywnych :)
Dzięki za polecenie NewsBlura. Chwilowo nie mam czasu na ogarnianie RSSa ale kiedy wrócę do żywych to się pewnie zainteresuję.
Kawał solidnej pracy godny pochwały!
Dzięki wielkie :)